Na co dzień prowadzę zajęcia jogi w trzech odsłonach: Kundalini, Hormonalna oraz Yin Joga.
Właśnie te trzy formy dokładnie realizują moje założenia dotyczące terapii jogą. Każda z nich w unikalny sposób pracuje z układem nerwowym, docierając do sedna powstania napięcia, które zaczyna się w mięśniach.
W moim sercu szczególne miejsce zajmuje Kundalini Joga. To ta odmiana jogi, która najlepiej łączy ruch tj. energię w ciele z tożsamością. Nie chodzi o to, by ruchy, a zwłaszcza pozycje/asany były piękne (perfekcyjnie wykonane) na zewnątrz. Tutaj prawdziwa praktyka zachodzi wewnątrz ćwiczącego dzięki czemu dostępuje utraconego poczucia Jedności.
Praktykujący Krije (zestawy ćwiczeń na konkretne obszary bądź zagadnienia) może osiągnąć stan oświecenia co do Prawdy na swój temat.
Techniki oddechowe wzmagają proces oczyszczenia nie tylko ciała, ale przede wszystkim umysłu, który ze swej natury najlepiej działa na zwolnionych obrotach.
Czas poświęcony na świadomy oddech jest czasem, który kompletnie zmienia postrzeganie rzeczywistości. Bez zbędnych i zawiłych słów odkrywasz to, co istotnie istniejące.

Joga hormonalna, opracowana przez Dinah Rodrigues, to terapeutyczna forma jogi mająca na celu reaktywację produkcji hormonów u kobiet, zwłaszcza w okresie menopauzy, a także w przypadkach takich jak zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), zespół policystycznych jajników czy trudności z zajściem w ciążę.
Metoda ta łączy dynamiczne asany (pozycje jogi) z intensywnymi technikami oddechowymi (pranajama) oraz technikami energetycznymi zaczerpniętymi z jogi kundalini i tybetańskich praktyk energetycznych. Celem jest stymulacja i masaż gruczołów dokrewnych, takich jak jajniki, przysadka mózgowa, tarczyca i nadnercza, co prowadzi do zwiększenia poziomu hormonów i złagodzenia objawów związanych z ich niedoborem.
Regularne praktykowanie jogi hormonalnej przynosi korzyści na kilku poziomach:
- Fizycznym: wzmacnia mięśnie, poprawia postawę, zwiększa elastyczność i lekkość ruchów, modeluje sylwetkę oraz wspomaga wchłanianie wapnia przez kości.
- Fizjologicznym: reaktywuje produkcję hormonów, eliminując objawy menopauzy, zapobiega schorzeniom związanym z niskim poziomem hormonów i harmonizuje funkcjonowanie całego organizmu.
- Psychicznym: zapobiega stresowi, depresji, bezsenności i innym problemom związanym z menopauzą.
- Energetycznym: aktywuje indywidualną energię (pranę), poprawia jej absorpcję i dystrybucję przez czakry, co prowadzi do zwiększenia witalności i ogólnego samopoczucia.

Yin Joga to współczesna metoda jogi mająca na celu przywrócenie i utrzymanie naturalnej ruchomości stawów, głównie w obszarze pępek – kolana.
Jednocześnie praktyka ta dedykowana jest dla szczególnie zapracowanych i będących stale w pośpiechu – skierowana na ‘zatrzymanie’ i refleksję. Cisza i powolne ruchy, które znajdujemy w praktyce Yin pomagają przywrócić i uświadomić sobie plastyczność powięzi, która poprzez liczne zakończenia nerwowe wpływa na stan układu nerwowego.
Zatem Yin Joga to szczególna terapia umysłu poprzez ciało.

Jak mawia Sakyong Mipham Rinpoche:
“Ciało korzysta z ruchu, a umysł z bezruchu”.
W taki o to sposób Yin Joga staje się doskonałym wstępem do medytacji, a połączenie tych dwóch praktyk daje niezwykłą moc. Dzieje się tak, ponieważ Yin Joga rozprowadza energię qi, dzięki której na powierzchnie wychodzą nasze tłumione emocje. Medytacja natomiast pozwala na integrację tych uczuć i transformację dzięki czemu ostatecznie dochodzi do pełnego uzdrowienia.