Dawanie i branie.


Jedna z Pięciu Sutr w kundalini jodze mówi
o współczuciu, które zwłaszcza aktualnie pełni funkcję drogowskazu na drodze do życia w Miłości.
Zamiast „Co będę z tego mieć”, zapytaj: „W czym mogę Ci służyć”?
Poświęcenie jest rozumiane jako Łaska zapewniająca wieczną szczęśliwość, bo życie życia zgodnego ze swoimi wartościami sprawia, że jesteśmy odważni i mamy moc tworzenia.
Pewnie masz takie osoby w swoim otoczeniu, które zawsze chętnie angażują wszystkie swoje zasoby w niesienie pomocy. Są zawsze tam, gdzie dzieje się krzywda, bo nie ma w nich zgody na taki stan rzeczy. Być może nawet odczuwasz współczucie do nich i mówisz do siebie: „ Ja bym tak nie mogła/nie mógł…tzn. nie mogłabym/nie mógłbym jeździć takim autem, czy chodzić w tych samych ubraniach, to poniżej moich standardów. Nie po to pracuję, żeby oddawać innym.” itp.

Tymczasem to współczucie nie ma nic wspólnego z tym, którym kierują się osoby pomagające na serio. Prawdziwi pomagacze znają porządki pomagania: wiedzą, że pomoc jest tylko dla tych, którzy jej potrzebują. W przeciwnym razie oznacza to nic innego jak to, że stawiasz siebie wyżej, chcąc pokazać, że wiesz i działasz lepiej. Ten rodzaj fałszywego współczucia jest najbardziej widoczny
w mediach, metodą na lans w polityce,
ale i w organizacjach, które pod etykietą ratowania prowadzą lukratywne biznesy.

Czy mamy na to wpływ? Jasne, że nie.

Zawsze i wszędzie mamy wpływ tylko na siebie, dlatego tak ważna jest świadoma Obserwacja i Oddech.

Odbieranie innym sprawczości to nie jest pomaganie tylko załatwianie swoich spraw.
Ocenianie kogoś po tym czy zna egzotyczne owoce, czy potrawy to bujanie w próżni własnych przekonań.
Dawanie innym bez ich zgody to zamach na ich godność
i manipulacja.
W dawaniu i braniu najważniejsze są granice, które zna tylko czysta Miłość do wszystkich istot żywych i tych, których już z nami nie ma.

Źródło:
The Aquarian Teacher, KRI
Porządki Pomagania, Bert Hellinger

3 thoughts on “Dawanie i branie.”

  1. Jako entuzjasta blogowania z ciekawością pytam, czy stosujesz jakieś nietypowe techniki organizacji czasu, aby utrzymać regularność publikacji? Czy masz swoje unikalne podejście do zarządzania harmonogramem tworzenia treści?

  2. Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart